top of page

İş ve Staj Başvurularını Değerlendirirken Nelere Dikkat Ediyoruz?

10 Aralık 2020

İş ve Staj Başvurularını Değerlendirirken Nelere Dikkat Ediyoruz?

Native Collective olarak, insana yatırımın en çok fark yarattığı sektörlerden birinde faaliyet gösteriyoruz. Bu yüzden bize ulaşan her başvuruyu çok önemsiyor, mutlaka dikkatle inceliyoruz.

Biz de bu durumdan yakınmak, gençler şöyle gençler böyle demek yerine, değerlendirme kriterlerimizi şeffaf bir şekilde paylaşmak ve başvuruda bulunan potansiyel çalışma arkadaşlarımıza destek olmak istedik. Aşağıdaki maddelerin birçok diğer şirket için de geçerli olduğuna inanıyor, sektörün genelinde yapacağınız başvurularda faydalı olmalarını umuyoruz.


/ Öncelikle websitemiz veya Instagram sayfamızda mevcut bir ilan görmediyseniz aktif bir arayışımız bulunmuyor demektir. Ancak dikkat çeken tüm başvuruları, proje bazlı çalışmak veya ilerde değerlendirmek üzere mutlaka saklıyoruz.


/ Başvuruları sadece email yoluyla kabul ediyoruz. Telefonla arayarak ve hatta ofise gelerek bizzat yapılmaya çalışılan başvuruları kesinlikle değerlendirmeye almıyoruz.


/ Metin yazarlığı dışındaki pozisyonlar için kusursuz bir Türkçe takıntımız olmasa da özensiz hazırlandığı belli olan başvuruları doğal olarak eliyoruz. Örnek vermek gerekirse, CV şablonundaki hazır font bile değiştirilmediği için Türkçe karakter kullanılmamış başvurular alıyoruz. Bir keresinde adını yanlış yazan bile gördük maalesef.


/ Genel anlamda özen, ilk değerlendirdiğimiz unsur oluyor. Başvurunuza gösterdiğiniz özeni, birlikte yapacağımız çalışmalar için bir önizleme olarak düşünüyoruz.


/ Görsel işler yapan bir şirket olarak, başvurunuzun göze de hitap etmesini önemsiyoruz. Örneğin bir tasarımcı adayının CV’sini Word formatında yollamaması gerektiğini düşünüyoruz.


/ Kendini ifade edebilme kapasitesini çok ciddiye alıyoruz. Kendisini, hedeflerini, neden bize başvurduğunu net bir şekilde ifade edebilen başvuruları farklı bir gözle değerlendiriyoruz.


/ Yaratıcı alanlarla ilgili başvuruları, sadece yanında portfolyo da sunulmuşsa değerlendiriyoruz. İş tecrübesi ve profesyonel anlamda bir portfolyoyu şart koşmuyoruz. Gözünüzü, becerilerinizi yansıtıyorsa Instagram profilinizi bile portfolyo olarak kabul ediyoruz. Özgeçmişte belirtilen becerilerin pratikteki uygulamalarını mutlaka görmek istiyoruz.


/ Lise stajı başvurularını maalesef kabul edemiyoruz.


/ İngilizce bilmenizi tercih ederiz. Diğer yabancı dillerin ise maalesef işlerimizde pratik bir faydası olmuyor.


/ Sahada görev alacak bir pozisyona başvuruyorsanız ehliyetinizin olmasını tercih ederiz.


/ Sinemanın yanında görsel ve işitsel sanatlara ortalamanın üstünde bir ilgi duymanızı, kendinizi besleme merakınız olmasını tercih ediyoruz.


/ Diğer insanlara, hayvanlara ve dünyamıza duyarlı, evrensel kaygıları olan bir insansanız açıkçası biraz heyecanlanıyoruz.


/ Bir video prodüksiyon şirketi olarak, bugüne kadar hala video formatında bir başvuru almamış olmamıza şaşırıyoruz.

3D Generalist Arıyoruz

Indigo, 27-28 Kasım'da Ziyaretçilerini Bekliyor

Video Editor Arıyoruz

Yazan / Native Collective

bottom of page